Obsah článku
Nedostali jste půjčku v bance, a přesto potřebujete někoho, kdo vám poskytne finanční výpomoc? Zkuste se poohlédnout po nebankovních institucích, které jsou vesměs ke svým klientům mnohonásobně vstřícnější a ve své podstatě také ochotnější. Na rozdíl od banky nemají tak přísné a striktní podmínky, na půjčku nebo větší spotřebitelský úvěr tak může dosáhnout téměř každý bez rozdílu. Ale ani nebankovní půjčky nejsou tak úplně bez stinných stránek. Pojďme se na ně podrobněji podívat.
Výhody nebankovních půjček
Snadná dostupnost spotřebitelského úvěru. Půjčit si může maminka na mateřské dovolené, důchodce, student i osoba samostatně výdělečně činná. Překážou není většinou ani zápis v registru dlužníků nebo absence ručitele. Půjčku můžete navíc vyřídit během několika mála minut a to prostřednictvím online formuláře, který na svých stránkách většina nebankovních institucí uveřejňuje. Stačí vyplnit pár údajů o své osobě, počkat si na vyrozumění o schválení a své peníze následně můžete mít během několika hodin nebo pár dnů.
Nevýhody nebankovních půjček
Největší nevýhodou je nemalá pravděpodobnost, že narazíte na podvodníky nebo lichváře. Pozor si dávejte na výši úroků, případné poplatky, které jsou s půjčkou spojené i dobu splatnosti. Ne vždy totiž platí, že půjčka se standardně vrací v rámci měsíčních intervalů. Někde se můžete setkat s datem splatnosti v rámci týdnů někde i dříve. Vždy si také pečlivě čtěte celou smlouvu včetně příloh a poznámek pod čarou. Nikdy nepodepisujte nic, čemu dokonale nerozumíte. V případě nejasností se nebojte zeptat, nebo si nechte na podepsání smlouvy více času a prokonzultuje ji s odborníkem. U nebankovních půjček můžete také narazit na vyšší úroky a úroky z prodlení. Pokud máte tedy se splátkami problém, zkuste si domluvit nový splátkový kalendář nebo kontaktujte věřitele s jiným řešením.