Pozor při čtení a podepisování smluv

Dostali jste k podpisu úvěrovou smlouvu nebo smlouvu týkající se mobilního paušálu? Ať již máte podepsat jakýkoli dokument, je potřeba obrnit se notnou dávkou obezřetnosti. Na co všechno si dávat při čtení a podepisování smluv pozor? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Pozor na velké i malé písmo

Řada společností má v oblibě používání různých druhů fontů a ty nejdůležitější (a zpravidla také nejdiskutovanější) informace často uvádějí miniaturním písmem. Ovšem v poslední době se můžeme setkat se zcela opačným problémem a tudíž, že společnosti zareagovaly na obezřetnost klientů, kteří se na miniaturní písmo zaměřují a některé nepříliš přívětivé informace naopak záměrně uvádějí písmem nepřiměřeně velkým. Jelikož jsme všichni naučení věnovat svou pozornost zejména písmu malému, velké nápisy často přehlížíme. Tak tedy pozor i na ně!

Oblíbené hvězdičky a poznámky pod čarou

Také hvězdičky v sobě ukrývají nejednu informaci, pokud se tedy v textu objevují (nemusí se jednat vyloženě o hvězdičky, ale také o kterýkoli jiný typografický symbol), věnujte jim pozornost. To samé se týká také poznámek pod čarou nebo nejrůznějších zkratek.

Čemu nerozumíte, to nepodepisujte!

Nerozumíte konkrétní formulce nebo frázi? Neostýchejte se a ptejte se! Jedině tak můžete předejít případným komplikacím a nesrovnalostem. Pokud vám nebude stačit vyjádření zástupce dané společnosti, nebojte se vyžádat si podklady domů, kde je prokonzultujete s rodinou nebo odborníky na slovo vzatými.

Pozor při podepisování smluv
jarmoluk / Pixabay