Půjčit si peníze na směnku? Legálně už to není možné!

Potřebovali jste rychle vyřešit svou nepříjemnou finanční situaci a jediným způsobem, jak toho dosáhnout je rychlá půjčka? Nachází se vaše jméno v registru dlužníků, nemáte dostatečný příjem nebo jste jednoduše nesehnali ručitele, či zástavu? Pak vám zřejmě nepůjčí nejen banka, ale i většina nebankovních společností. Jak tuto situaci řešit? Odpovědí mohly být do nedávna půjčky na směnku. Takové půjčky, které dostaly spoustu osob různého věku a pohlaví do obřích potíží, ze kterých se již po zbytek života nedostali.

Zákaz směnek schválen!

Od počátku tohoto roku vstoupila v platnost novela spotřebitelského zákona zakazující půjčky na směnku a předražené telefonní linky (linky začínající na číslo 90..). Taková směnka mohla být totiž skutečným klíčem k bráně pekelné. Stačil jeden podpis – (nutno podotknout, že směnkou může být doslova cokoli od ubrousku v hospodě, přes obálku, až po klasickou smlouvu) a ze spárů exekutorů jste se již nikdy nemuseli dostat. Tomu učinila novela zákona přítrž…Alespoň to tak zpočátku vypadalo.

Obcházení zákona

V současné době se sice půjčky na směnku již příliš neobjevují, zato se můžete setkat s tzv. rozhodčí doložkou, která může být ve své podstatě ještě nebezpečnější, než samotná směnka. Rozhodčí doložkou se dlužník upíše k výkonu exekuce i v případě, že se jednou zpozdí se zaplacením splátky. Pokud jste již směnku podepsali, novelou zákona se pro vás bohužel nic nemění. Zákon totiž nemá retroaktivní účinnost (zpětnou).